
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 20.42922 mm |
| Width | 5.1 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 2.05 mm |
| Material | Thermoplastic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 5.1 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 500 µm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 500 µm |
| Current Rating | 500 mA |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Right Angle |
| Operating Supply Voltage | 250 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Color | Beige |
| Gender | Female |
| Shielding | Unshielded |
| Number of Contacts | 30 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Connector, Receptacle, Socket |
| Number of Positions | 30 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Location | Top |
| Contact Current Rating | 500 mA |
| Housing Color | Natural |
| Plating | Gold |
| Body Plating | Gold |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Sealable | No |
| PCB Mount Retention | With |
| PCB Mount Alignment | Without |
Stock: 36
Distributors
pcbx
Unit Price$0.93273
Ext.Price$0.93273
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.93273 | $0.93273 |
| 10 | $0.92814 | $9.28140 |
| 25 | $0.92358 | $23.08950 |
| 50 | $0.91904 | $45.95200 |
| 100 | $0.91452 | $91.45200 |
| 300 | $0.91002 | $273.00600 |
| 500 | $0.90555 | $452.77500 |
| 1000 | $0.90110 | $901.10000 |
